loader

SONDA

Ustawa śmieciowa

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Wierzbicki: PiS i PO w 2014 r. nie poparło projektu, który wykluczał handel roszczeniami

dodano ponad tydzień temu, 2017-10-12 w kategorii: Ludzie

- Afera reprywatyzacyjna nie wybuchła w 2016 r., SLD w 2010 r. złożył do prokuratury wnioski przeciwko jednemu z handlarzy roszczeń, który dziś jest oskarżony o popełnienie przestępstwa podczas zwrotu nieruchomości przy ulicy Szarej. Wówczas prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie – oświadczył Sebastian Wierzbicki podczas konferencji prasowej w Sejmie. 
 
- Kolejne nasze działania to sesja Rady Warszawy w sprawie reprywatyzacji, również na nasz wniosek wszyscy lokatorzy budynków dotkniętych reprywatyzacją, otrzymują w pierwszej kolejności lokale zastępcze od miasta – podkreślił wiceprzewodniczący SLD. 
 
- Jeżeli dziś rozmawiamy o lokatorach, to należy pamiętać, iż od 2013 r. wszyscy zamieszkujący lokale w reprywatyzowanych nieruchomościach, dzięki inicjatywie SLD mają lokale zastępcze, o takim samym lub lepszym standardzie – przypomniał.
 
Podczas spotkania z dziennikarzami Wierzbicki przedstawił założenia projektu ustawy reprywatyzacyjnej autorstwa SLD, która została przedłożona do prac w Sejmie w październiku 2014 r.: 5% rekompensaty za utracone nieruchomości, o które mogłyby ubiegać się jedynie rodziny i bezpośredni spadkobiercy tych, którzy te nieruchomości utracili. Zgodnie z założeniami projektu wnioski można byłoby składać jedynie do końca 2018 r. Projekt Sojuszu wykluczał handel roszczeniami oraz zabraniał zwrotów budynków takich jak szkoły, przedszkola oraz kamienic z lokatorami. - Ustawa nie doczekała się uchwalenia, ponieważ jej procedowanie rozpoczęło się pod koniec kadencji w 2015 r. - nadmienił.
 
- Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ, wiele z tych postulatów znalazło się w tzw. małej ustawie reprywatyzacyjnej uchwalonej na wniosek PO, a także w założeniach ustawy reprywatyzacyjnej, które przedstawił minister Jaki – stwierdził polityk Sojuszu. - Pragniemy podkreślić, iż gdyby projekt SLD złożony w 2014 r. zostałby uchwalony, do wielu patologii by nie doszło. Ani Platforma Obywatelska, ani Prawo i Sprawiedliwość nie poparły tego projektu – zaakcentował.
 
Wiceprzewodniczący partii przypomniał, iż posłowie PiS wstrzymali się od głosu podczas uchwalania tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej. -Do tej pory posłowie PiS byli ostrożni w ratowaniu Warszawy, przed handlarzami roszczeń, a dopiero teraz postanowili działać – ocenił. Odnosząc się do projektu ustawy przedstawionej przez wiceministra sprawiedliwości Patryka, Sebastian Wierzbicki stwierdził, iż jest on „bardziej rozrzutny od projektu SLD, ponieważ przewiduje odszkodowania w wysokości 20%” - Minister nic nie mówi ile to będzie kosztowało budżet państwa, czyli nas wszystkich – dodał.
 
- Oczekujemy, iż parlament wreszcie uchwali ustawę reprywatyzacyjną, kończąc raz na zawsze temat reprywatyzacji, tym samym kończąc tragedię wielu rodzin, które pozbawiane są dachu nad głową – oświadczył polityk Sojuszu.


Komentarze

Wydarzenia

 • 400 000 podpisów pod projektem ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne

  wczoraj o 16:45

  - Dla nas to jest swojego rodzaju konsekwencja, przez całą historię SLD walczyliśmy o prawa kobiet, zarówno te reprodukcyjne, jak i seksualne – powiedziała Małgorzata Kossakowska, przedstawicielka SLD w komitecie „Ratujmy Kobiety”.czytaj więcej»

 • SLD na Kongresie Świeckości

  wczoraj o 14:38

  W trakcie odbywającego się w dniach 21-22 października w Warszawie Kongresu Świeckości czynny udział wzięli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prof. Danuta Waniek wygłosiła wykład pt. „Ideologia narodowa, a Kościół Katolicki”, prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska wzięła udział w paczytaj więcej»

 • Liberadzki: Kawa z fusami, czyli po turecku

  wczoraj o 11:12

  „Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii”… Nie czuję się z tym dobrze. Mam wrażenie, że wypowiadając te słowa, w tak zdecydowanym zresztą tonie, pan prezydent przybił pieczęć z orłem w koronie pod tymi wszystkimi wyrokami, które spadły na turecką demokrację..czytaj więcej»

 • Gawkowski: Sztafeta PO zgubiła pałeczkę już na starcie

  wczoraj o 10:18

  - Kiedy słuchałem wystąpienia Grzegorza Schetyny, to miałem wrażenie, iż wystartował w długodystansowej sztafecie, która na samym początku zgubiła pałeczkę, ponieważ okazało się, że nie może jej przejąć prezydent stolicy – Krzysztof Gawkowski skomentował nieobecność Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas oczytaj więcej»

 • Senyszyn: Dzisiaj najważniejsze jest to, aby poszkodowany wrócił do zdrowia

  wczoraj o 09:51

  - Jeżeli my nie będziemy prowadzić żadnej narracji, to pozostanie tylko ta PiS-owska narracja, iż jest to człowiek niezrównoważony psychicznie, i że nie wiedział co robi – odniosła się prof. Joanna Senyszyn do sprawy samopodpalenia pod Pałacem Kultury i Nauki, które miało miejsce w czwartek 19 paźdzczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.